Muma baskı nasıl yapılır?

Muma baskı nasıl yapılır merak mı ediyorsunuz?

Renkli ve kokulu mumları her yerde görüyoruz ama bir de baskılı mumlar var. Üzerinde fotoğraf baskısı bulunan veya yazı olan. Bunlar nasıl oluyor? Aslında muma baskı çok ama çok kolay yapılıyor. Tek ihtiyacınız olan bir tonerli yazıcı ve sulu transfer kağıdı. Tonerli yazıcılar piyasada genellikle lazer yazıcılar olarak bilinir. Yeni çıkanlarında ise lazer yerine led kullanılır. Toz toneri kağıdın üzerine fikslerler. İtalyan Shockline’ın sulu çıkartma kağıtları piyasadaki bütün tonerli yazıcılarla, fotokopi makineleriyle ve kopyalama merkezlerindeki dijital ofset yazıcılarla uyumludur. Evinizdeki ufak bir yazıcı ile bile muma baskı yapabilirsiniz.

Beyaz muma şeffaf sulu transfer kağıdı ile baskı

Printec Online – Alfa Lazer AŞ (@printec_online)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sulu Çıktartma veya Sulu Transfer Baskı Kağıdı Nedir?

Sulu transfer baskı yaparken kullanılan kağıtlar ilk bakışta normal kağıda benzese de iki katmandan oluşur. Altındaki normal kağıt katman yazıcıdan geçmesini sağlar. Üzerindeki özel ince plastik katman ise üzerine yaptığınız baskının istediğiniz mum veya başka bir objeye aktarılmasını sağlar. Bu iki katmanı tutan kimyasal suda bekleyince kendiliğinden çözülür. Plastik katmanın piyasada iki temel çeşidi bulunur; şeffaf ve beyaz.

Beyaz sulu çıkartma kağıdı ile renkli muma baskı nasıl yapılır?

Printec Online – Alfa Lazer AŞ (@printec_online)’in paylaştığı bir gönderi ()


Şeffaf transfer kağıdı mı kullanmalıyım yoksa beyaz mı?

İki kağıdın da avantajları ve dezavantajları bulunur. Şeffaf olanla daha temiz bir baskı yaparsınız. Örneğiz baskınız yazı olacaksa etrafını kesmeden ve ayıklamadan dekupe etmiş gibi gözüküyor. Beyaz transfer kağıdında ise aktardığınız kağıt kadar boşluklarda beyaz renk oluşur. 5cm x 10cm lik bir kağıda yazı yazdınız diyelim, 5cm x 10cm beyaza boyayıp, üzerine yazı yazmışsınız gibi bir görüntü ortaya çıkar. Diğer taraftan şeffaf sulu çıkartma ile koyu renkli zeminlere transfer baskı yapıtığınızda da arada astar görevi gören bir katman olmadığı için baskı renkleriniz bozulur. Konuyu özetlemek gerekirse beyaz veya açık renkli zeminlerde şeffaf, renkli zeminlerde ise beyaz sulu çıkartmayı kullanmanızı tavsiye ederiz. Shockline markasının sulu çıkartma kağıtların sadece elle değil, aynı zamanda da kesim plotterı ile bilgisayar yardımıyla da kesime uygundur. Özellikle beyazını kullanırken etrafında hiç beyaz fazlalık kalmayacak şekilde bilgisayarla kesimini gerçekleştirebilirisiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir